BLOG

Küresel gıda fiyatları 5 aydır kesintisiz artıyor

10 Aralık 20201 dk okuma
Tahıl Fiyat Endeksi

Buğdayda daralan ihracat pazarı, küresel gıda fiyat endeksinin 5 aydır kesintisiz yükselmesine yol açtı. FAO Küresel Gıda Fiyat Endeksi ekimde bir önceki aya göre yüzde 3,1, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 arttı.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), ekim ayı Küresel Gıda Fiyat Endeksi’ni açıkladı. FAO’nun verilerine göre, küresel gıda fiyatları, tahıllar, şeker, süt ürünleri ve bitkisel yağlar başta olmak üzere ekimde art arda beşinci ayında da yükselişini sürdürdü.

Ticareti en fazla yapılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarını izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ekim 2020’de ortalama 100.9 puan olarak, eylüle göre yüzde 3.1 ve Ekim 2019’daki değerinden yüzde 6.0 üzerinde çıktı.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi bir önceki aya göre yüzde 7.2 artarak Ekim 2019’daki değerinin yüzde 16.5 üzerine çıktı. Artışın başlıca nedeni, buğdayda daralan ihracat pazarı, Arjantin’deki kötü büyüme koşulları ve Kuzey Amerika, Karadeniz bölgesi ve Avrupa’da devam eden kurak havanın kışlık buğday ekimlerinin etkilenmesi olarak sıralandı.

Mısır, yemlik arpa ve sorgum fiyatları da ekim ayında yukarı yönlü baskı altında kalırken, pirinç fiyatları ise geriledi.

Haberler Kategorisindeki Yazılar
22 Ocak 20241 dk okuma

IGC üretimde rekor, stoklarda düşüş öngörüyor

06 Haziran 20232 dk okuma

Bakan İbrahim Yumaklı: “Tarım milli güvenliğin bir parçası”

05 Mayıs 20212 dk okuma

Türkiye su ürünleri ihracatında 1 milyar doları aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye 2020 yılında su ürünleri ihracatında ken...